Poradnik

"Rodzic nauczycielem – Internet przyjacielem"


    Internet to miejsce, które oferuje dzieciom i młodzieży wiele możliwości odkrywania świata, zawierania znajomości, rozwijania swoich zainteresowań. Jednak z serfowaniem po sieci wiąże się wiele niebezpieczeństw. Jest to okna na świat, w którym dziecko może trafić na informacje nieodpowiednie dla jego wieku, mogące mieć negatywny wpływ na jego rozwój  i funkcjonowanie. Przez swoją niewiedzę i łatwowierność mogą stać się ofiarami przestępstw tj. nękanie, wyłudzenia, włamania, szantaże. 
    Dlatego ważne jest aby Rodzic był przewodnikiem po wirtualnym świecie i wspólnie z dzieckiem poznawał i korzystał z dobrodziejstw Internetu. A w razie jakiegokolwiek zagrożenia mógł w porę zareagować i uchronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwami. 

Rozmowa to najlepsza ochrona. Poproś swoje dziecko, aby pokazało Ci swój wirtualny świat, czyli na jakie strony wchodzi, jakie ma ulubione gry on-line, co udostępnia na portalach społecznościowych. Zaufanie, którym dziecko obdarzy rodzica może sprawić, że samo powie Ci o problemach z jakimi spotkał się w sieci i poprosi o pomoc, a nie będzie ich przed Tobą ukrywał.
Rodzicu, bądź pierwszą osobą, która pokaże dziecku wirtualny świat. Wspólnie odkrywajcie jego bogactwo. A jeśli pozwolicie, aby było Waszym przewodnikiem, poczuje się docenione i chętniej pokaże Wam co robi w sieci.
 
Uświadom dziecku, że podawanie swoich danych (imienia i nazwiska, adresu, nr. telefonu) osobom nieznajomym, poznanym w sieci, może mieć poważne konsekwencje. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści. Nie wszystkie informacje znalezione w sieci są wiarygodne, a poznane osoby w rzeczywistości są takie same jak opisują siebie w sieci.
Zapoznaj dziecko  z Netykietą, uświadom, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego zachowania.
Dziecko może trafić na niewłaściwe treści przypadkowo. Obawiając się Waszej reakcji może ten fakt ukrywać. Dlatego ważne jest by ufało rodzicom i wiedziało, że może Wam o wszystkim powiedzieć.
Jeżeli dziecko natrafi na nielegalne treści, to każdy rodzic powinien zgłosić ten fakt na policję lub na stronie http://www.dyzurnet.pl/
Ważne jest aby dziecko znało zasady korzystania z komputera i Internetu. Ustal ile czasu może spędzać dziennie przed komputerem, w jakie gry grać oraz to co może udostępniać  w sieci.
Bezpieczeństwo dziecka zależy również od tego, w jaki sposób jest zabezpieczony Twój komputer. Dlatego ważne jest: 
- włączenie kontroli rodzicielskiej,
- korzystanie z filtrów przeglądarki,
- zainstalowanie programu antywirusowego,
- aktualizacja oprogramowania.
 To wszystko razem na pewno zwiększy poziom bezpieczeństwa i pomoże uchronić Twoje dziecko.